Nazywam się Przemek Mućko i jestem psychologiem. Przez kilka lat pracowałem jako nauczyciel akademicki oraz psychoterapeuta na oddziale leczenia zaburzeń nerwicowych. Obecnie wspólnie z dwiema koleżankami prowadzę własną poradnię.

W 2010 roku zacząłem prowadzić warsztaty psychoedukacyjne. Szukając wraz z ich uczestnikami odpowiedzi na zadawane przez nich pytania oraz słuchając ich wypowiedzi na różne tematy nauczyłem się bardzo wiele o życiu i problemach ludzi oraz o tym, co pomaga radzić sobie w trudnych chwilach, a co się nie sprawdza. Zobaczyłem też bardzo wyraźnie, że świat nie jest czarno-biały i łatwo jest ocenić, ale dużo trudniej zrozumieć innego człowieka.

Ten blog stanowi dla mnie sposób i okazję do uporządkowania wiedzy i doświadczeń, jakie wyniosłem z pracy z różnymi grupami oraz podczas spotkań z ludźmi w ramach terapii indywidualnej. Mam też nadzieję, że osobom czytającym go pozwoli lepiej zrozumieć siebie i tych, z którymi wchodzimy w relacje.

Zapraszam do odwiedzenia strony mojej poradni:

Centrum Terapii Schematu InTeGral

Co o tym sądzisz?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

10 Comments
 • Klra
  Maj 3, 2016

  Cudny BLOG.
  Niezwykle przydatna wiedza.
  Bardzo za nią dziękuję, śledzę uważnie.
  Pozdrawiam słonecznie

 • Maria Gralińska
  Wrzesień 14, 2016

  Są takie chwile w życiu kiedy taka wiedza chroni przed błędnymi decyzjami i przynosi wolność nie tylko mnie samej ale też osobie która jest uwikłana w niezbyt miłe sytuacje.
  Dziękuję i pozdrawiam serdecznie

 • Agnieszka
  Kwiecień 9, 2017

  Bardzo lubię czytać informacje w Psychowiedzy, czekam na nowe artykuły! Uważam, że strona jest rewelacyjna. Pozdrawiam serdecznie, Agnieszka

 • Agnieszka
  Kwiecień 9, 2017

  moja strona

 • Kazimierz Zagórski
  Listopad 16, 2017

  Terapia B-P a dość mocna i utrwalona 8 miesięczna nerwica lękowa hipochondryczna z napadami paniki i chronicznego przygnębienia?
  Proszę o opinię.
  Korzystam z terapii!

  • Przemek Mućko
   Listopad 19, 2017

   Każdy z tych trzech problemów to coś, co dobrze poddaje się terapii poznawczo-behawioralnej. Jeśli przygnębienie jest bardzo silne (depresja?), to warto równolegle z terapią rozpocząć leczenie farmakologiczne lekami przeciwdepresyjnymi – nie będzie kolidować to z psychoterapią, a wręcz może ją przyspieszyć.

   Jeśli przygnębienie nie jest czymś bardzo uciążliwym, to zacząłbym terapię od zajęcia się napadami paniki, a potem od razu przeszedł do lęku o zdrowie (bo tak obecnie nazywa się nerwicę lękową hipochondryczną). Napady paniki zwykle udaje się opanować w terapii dosyć szybko (czasem wręcz wystarczają 3-4 spotkania z psychoedukacją na temat paniki i paroma eksperymentami w trakcie sesji), zaś lęk o zdrowie wymaga nieco więcej czasu (kilka miesięcy).

   Jako dobre źródło wiedzy polecam książkę „Lęk i fobia” Edmunda Bourne’a – jest tam sporo przydatnych informacji o wspominanych problemach.

   Pozdrawiam i trzymam kciuki za Pana terapię! 🙂

 • radek
  Luty 13, 2018

  Pana blog jest super ! Czekam na dalsze części z terapii schematów i opisu schematów 😉 Sam jestem w procesie terapeutycznym i z moją terapeutką właśnie wchodzimy w te tematy ze schematów. Ale niestety zauważyłem, że pojawiło się przygnębienie wydaje mi się, że jest to spowodowane „grzebaniem” w przeszłości.

  • Przemek Mućko
   Luty 19, 2018

   Dzięki za miłe słowa 🙂 A co do tego, o czym Pan pisze, to niestety przygnębienie jest czymś normalnym na drodze do zmiany. Trzymam kciuki za Pana terapię! 🙂

 • Anna
  Maj 21, 2018

  Bardzo się cieszę, że trafiłam na ten blog, przygotowuję się do pracy z ludźmi i wiedza tutaj zawarta wiele mi rozjaśnia. Chcę zająć się coachingiem i motywacją ludzi do tego by poprawiać sobie życie przez pozytywne podejście do życia. Na swoim przykładzie wiem, że najpierw trzeba odkryć i oczyścić umysł z pewnych złych schematów narzuconych przez naszych rodziców lub życie.
  Informacje tutaj zawarte krótko i zwięźle są bardzo przydatne.