Mam marzenie

Chcę żyć w świecie, w którym ludzie czują się ze sobą dobrze. Umieją zadbać o siebie i realizować swoje wartości, ale też nie ranią innych. Słuchają i szanują siebie nawzajem. Mielibyśmy wtedy świat, w którym jako psychoterapeuta nie miałbym zbyt wiele do roboty.

Wiem, że moja wizja to utopia. Nie przeszkadza mi to dążyć do takiego właśnie świata. Jako psychoterapeuta widzę praktycznie codziennie jak wiele cierpienia bierze się z braku zrozumienia dla ludzkich potrzeb. Zarówno własnych, jak i naszych bliskich. Czasem proste wyjaśnienie perspektywy drugiej strony czyni cuda. A czasem do zmiany potrzebna jest długa praca, polegająca na tym, być kogoś, kto miał trudną przeszłość, poskładać na nowo i nauczyć go czuć się wartościową i zasługującą na miłość osobą. To właśnie chcę robić: być przewodnikiem po meandrach naszej psychiki. Realizuję ten cel zawodowo, w gabinecie oraz jako trener. Robię to również z pasji i przekonania.

Dlatego właśnie powstała Psychowiedza

Zaczęło się niewinnie. Był koniec 2009 roku, a ja jako stażysta na Oddziale Leczenia Zaburzeń Nerwicowych dostałem zadanie: poprowadź zajęcia psychoedukacyjne. Pracowałem już wtedy jako nauczyciel akademicki na WUM, więc jakieś doświadczenie w przekazywaniu wiedzy miałem (teraz, z perspektywy czasu, widzę jak kiepski wtedy byłem…). Uzbrojony w owe doświadczenia i uzupełnianą na bieżąco wiedzę ruszyłem więc, by realizować nową misję. I tu zaskoczenie: psychoedukacja na szpitalnym oddziale to zupełnie inna jakość! Konkretni ludzie, z konkretnymi problemami. Nie potrzebowali teorii i koncepcji, a bardzo konkretnych wskazówek. I też na bieżąco konfrontowali to, co mówię, z realnym życiem. To była dla mnie prawdziwa szkoła! Drodzy otwoccy pacjenci oraz koleżanki i koledzy z zespołu terapeutycznego – dziękuję Wam za to i chylę przed Wami czoła. To Wy mnie ukształtowaliście. Jędrzej – dla Ciebie mam szczególne podziękowania. Bez Ciebie nie zaczęłaby się ta przygoda.

Trochę wody upłynęło od tamtego czasu

Teraz jestem już w zupełnie innym miejscu:

Trochę tego jest, nieprawdaż? Kocham to, co robię. I chcę więcej!

Nie mam kanału na YouTube, ale jest tam kilka nagrań, w których możecie mnie posłuchać i zobaczyć jak rozumiem terapię schematu:

Rozmowa z Hanią Es na temat tego, jak nasze doświadczenia przekładają się na schematy i wewnętrzne „głosy”, czyli tryby schematów.
Wykład, w którym opowiadam o zastosowaniu wyobrażeń w terapii schematu.
Wykład o zastosowaniu technik doświadczeniowych w terapii schematu. Wersja z paskiem Windows 😉
Kolejna rozmowa z Hanią Es, tym razem o schemacie wadliwości – jego źródłach, wpływie na życie i radzeniu sobie z nim.
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

22 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze
Klra
8 lat temu

Cudny BLOG.
Niezwykle przydatna wiedza.
Bardzo za nią dziękuję, śledzę uważnie.
Pozdrawiam słonecznie

Maria Gralińska
Maria Gralińska
8 lat temu

Są takie chwile w życiu kiedy taka wiedza chroni przed błędnymi decyzjami i przynosi wolność nie tylko mnie samej ale też osobie która jest uwikłana w niezbyt miłe sytuacje.
Dziękuję i pozdrawiam serdecznie

Agnieszka
Agnieszka
7 lat temu

Bardzo lubię czytać informacje w Psychowiedzy, czekam na nowe artykuły! Uważam, że strona jest rewelacyjna. Pozdrawiam serdecznie, Agnieszka

Agnieszka
Agnieszka
7 lat temu

moja strona

Kazimierz Zagórski
Kazimierz Zagórski
6 lat temu

Terapia B-P a dość mocna i utrwalona 8 miesięczna nerwica lękowa hipochondryczna z napadami paniki i chronicznego przygnębienia?
Proszę o opinię.
Korzystam z terapii!

radek
radek
6 lat temu

Pana blog jest super ! Czekam na dalsze części z terapii schematów i opisu schematów ? Sam jestem w procesie terapeutycznym i z moją terapeutką właśnie wchodzimy w te tematy ze schematów. Ale niestety zauważyłem, że pojawiło się przygnębienie wydaje mi się, że jest to spowodowane „grzebaniem” w przeszłości.

Anna
Anna
6 lat temu

Bardzo się cieszę, że trafiłam na ten blog, przygotowuję się do pracy z ludźmi i wiedza tutaj zawarta wiele mi rozjaśnia. Chcę zająć się coachingiem i motywacją ludzi do tego by poprawiać sobie życie przez pozytywne podejście do życia. Na swoim przykładzie wiem, że najpierw trzeba odkryć i oczyścić umysł z pewnych złych schematów narzuconych przez naszych rodziców lub życie.
Informacje tutaj zawarte krótko i zwięźle są bardzo przydatne.

Natalia
Natalia
5 lat temu

Nie wiem komu bardziej dziękować w tej chwili: Opatrzności, która z poszukiwania treści o mózgu gadzim przeniosła mnie do obszaru związanego z myśleniem automatycznym, Wynalazcy Internetu, za to, że stworzył przestrzeń do spotkania mnie i tego bloga, czy samemu AUTOROWI za jego tak ciekawe, rzetelne i zjawiskowo użyteczne prowadzenie.

Przemek, dziękuję po stokroć, nie mam pojęcia, czy jeszcze tu zaglądasz, bo daty wpisów widzę poniżej wiekowe. Ale niech ten komentarz i wyraz wdzięczności nie zginie! ?
Pozdrawiam serdecznie
Natalia

Izabela
Izabela
4 lat temu

Witam Panie Przemku
Baardzo ciekawie opisane są te schematy ? mam pytanie czy ostatni 4 (Niedostateczna Samokontrola, Poszukiwanie akceptacji i uznania, Negatywizm/Pesymizm i Bezwzględna surowość) będą również tak opisane jak poprzednie? Z jakich ksiązek Pan korzystał opisując te schematy ? dziękuje za odpowiedź i pozdrawiam serdecznie ?

K.
K.
4 lat temu

Przemek
Ubolewamy ze masz mali czasu na bloga
Bo nie kazdy moze przyjsc do Waszej Przychodni

Marta Wanda
4 lat temu

Jestem psychologiem, dzień dobry!
Już po dwóch artykułach zapragnęłam pozdrowić – co właśnie czynię ?
Wkrótce poczytam więcej ; będę polecać, bo zobaczyłam Wartość prezentowanej wiedzy, i to w świetnym stylu.
Uprzedzam, że na mojej fejsbukowej stronie psychologii niewiele. Marta

Kamila
Kamila
4 lat temu

Witam, blog jest mega interesujacy. Temat schematow okazal sie strzalem w dziesiatke w kwestii odgadniecia dlaczego tak zle sie dzieje u mnie. Postanowilam zaglebic sie w temat i tu niestety zaczely sie schody. Odnalazlam odbicie swojego sposobu postepowania, reagowania w zyciu w 10 schematach, z czego w ponad polowie mam dwojaki coping style: poddanie i nadmierna kompensacja….to mnie sie juz chyba nie da naprawic. Ja wiedzialam ze jestem ”popsuta”, aczkolwiek nie mialam pojecia ze az tak
.Pozdrawiam serdecznie i oczekuje kolejnych wpisow.
PS. przepraszam za brak polskich znakow. Mam angielska klawiature.

Magda
Magda
10 miesięcy temu

Uwielbiam treści na stronie i twój podcast. Sama jestem w terapii schematu od jakiegoś czasu i już dużo się nowego o sobie dowiedziałam. Mój partner niestety jest daleko od takich tematów i ciężko mi do niego dotrzeć a nasz związek definitywnie potrzebuje wsparcia. Czy masz może jakąś literaturę, a najlepiej podcast do polecenia w języku angielskim który byłby również o schematach? Jesteśmy parą dwujęzyczną więc niestety nie jest w stanie słuchać twoich podcastów.

Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za super treści!

Ostatnio edytowane 10 miesięcy temu przez Magda
Wojciech
Wojciech
Odpowiedz na to  Magda
7 miesięcy temu

Witaj. Również jestem w terapii schematu, z ang jezycznych książek poszukaj Jeffrey Young, ta pozycja była przełożona na język polski 😉 więc z ang. Powinna być źródłowa 😉

Mag
Mag
8 miesięcy temu

Brakuje źródeł, z których pan korzystał do opracowania strony

Sebastian
Sebastian
6 miesięcy temu

Kawał świetnie wykonanej pracy. Dziękuję.
Jestem nowicjujeszem, bo słucham Twojego podcastu od 2 miesięcy, poleciła mi go moja terapeutka. Jestem zachwycony sposobem komunikacji. Przyznaję, że 3 razy słucham 1 sezonu, bo mam potrzebę pełnego zrozumienia.
Dziękuję.