Podcast o nas – ludziach. Tworząc go staram się mówić „po ludzku”, czyli bez moralizatorstwa czy wzniosłych słów. Ma łatwo wchodzić, ale jednocześnie dawać do myślenia i – mam nadzieję – zostawać na dłużej.

Poniżej znajdziesz zebrane w jednym miejscu odcinki podcastu „Ludzie tak mają”

O co mi w ogóle chodzi, czyli zajawka LTM

Stało się! Po długiej pracy pierwszy, a właściwie zerowy odcinek podcastu „Ludzie tak mają” idzie w świat! Sprawdź co to za przedsięwzięcie.

Prywatne wszechświaty

Pierwszy odcinek podcastu „Ludzie tak mają” to opowieść o tym, jak nasze umysły kreują rzeczywistość. Brzmi kosmicznie, ale jest całkiem proste.

Emocjonalne sklejki

Drugi odcinek pierwszego sezonu to opowieść o tym, jak zapisane w naszej pamięci emocjonalne skojarzenia mogą w niezauważalny dla nas sposób kierować naszym zachowaniem. A mogą, i to mocno!

Mieć osobowość

Trzeci odcinek pierwszego sezonu to opowieść o osobowości. Wszyscy ją mamy, ale mało kto zastanawia się nad tym jak działa. Tymczasem osobowość to coś o kluczowym znaczeniu dla naszego funkcjonowania. Jest niczym Windows w laptopie czy Android w smartfonie.

Hardware, firmware, aplikacje

Czwarty odcinek pierwszego sezonu to rozszerzenie tematu osobowości. Koncentruję się w nim na tym, jak na przecięciu temperamentu i doświadczenia rozwija się system operacyjny naszej psychiki – osobowość.

Co to znaczy zdrowo żyć?

Piąty odcinek pierwszego sezonu skupia się na tym, czym według terapii schematu jest zdrowe życie.

Życiowe niespodzianki

Szósty odcinek pierwszego sezonu to opowieść o kryzysach, jakie czasem przynosi nam życie.

Pozdrowienia z Krainy Owsików

Siódmy odcinek pierwszego sezonu rozszerza temat życiowych kryzysów. A konkretnie tą ich odsłonę, gdy zamiast wrócić do równowagi pogrążamy się w błędnym kole.

Kurs na wartości

Ósmy odcinek pierwszego sezonu traktuje o wartościach. Ich świadomość pomaga nam wyznaczać kurs w drodze przez życie i nadawać mu sens.

Paliwo z frustracji

Dziewiąty odcinek pierwszego sezonu jest o zmianie. A zarzewiem każdej zmiany jest frustracja.

Więcej niż suma części

Dziesiąty i zarazem ostatni odcinek spina pierwszy sezon w całość. A przy okazji daje narzędzie niezbędne do zmiany – umiejętność spoglądania z metaperspektywy

Ech, te relacje…

Drugi sezon czas zacząć! Jego tematem są relacje, a pierwszy odcinek stanowi wprowadzenie i zarazem spis treści.

Jak się widzą, tak cię piszą…

Drugi odcinek drugiego sezonu jest o tym, jak pod wpływem budzących się schematów obsadzamy siebie i innych w predefiniowanych rolach.

Miłość od pierwszego schematu

Trzeci odcinek drugiego sezonu jest o chemii schematów – specyficznym przyciąganiu do osób budzących nasze schematy.

Przepraszam, pan w jakim trybie?

Czwarty odcinek drugiej serii porusza temat trybów schematów – specyficznych stanów, w które wchodzimy tym łatwiej, im więcej w nas bolesnych doświadczeń.

Siedem życzeń

Piąty odcinek drugiego sezonu mówi o tym, jak odróżnić potrzeby od pragnień. Zaspokojenie tych pierwszych jest niezbędne dla zdrowego funkcjonowania.

Czyje na górze?

Szósty odcinek drugiego sezonu mówi o klinczach, w jakie schematy potrafią nas wrzucić w bliskich relacjach. Dobrze jest mieć ich świadomość, bo świadomość to pierwszy krok do ich zmiany.

Druga runda

Siódmy odcinek drugiego sezonu jest o tym, jak w obliczu konfliktu pomóc sobie w dogadaniu się. Prawie zawsze się da, nie zawsze od razu.

Cząstki fundamentalne

Ósmy odcinek drugiego sezonu uzupełnia i rozszerza poruszony wcześniej temat: jak (i po co) wzmocnić materię relacji?

Zanim pójdę

Dziewiąty odcinek drugiego sezonu jest o kończeniu relacji. Bo czasem naprawić się nie da. I zamiast łudzić się, że może w końcu coś się zmieni, lepiej wziąć sprawy w swoje ręce.

Relacje 2.0

Dziesiąty odcinek drugiego sezonu niczym tytułowy pierścień zbiera wszystkie w całość. I nie niosę tego pierścienia sam…

Fundament

Trzeci sezon ma bardzo konkretny cel: pomóc w budowaniu zdrowej części, która będzie stabilnym fundamentem na niestabilne czasy.

Sztuka wychodzenia z siebie

Drugi odcinek trzeciego sezonu jest o metaświadomości. Czyli tym, co jest niezbędne by zorientować się, że są w nas jakieś niezdrowe wzorce.

W kontakcie

Trzeci odcinek trzeciego sezonu jest o tym, jak zdrowo podchodzić do własnych emocji i pragnień. Bez tego trudno o zdrowy fundament.

Poprawka na rzeczywistość

Czwarty odcinek trzeciego sezonu jest o tym, jak niwelować zgrzyty między prywatnymi wszechświatami a tym realnym, w którym przyszło nam żyć.

Tożsamość na falach

Piąty odcinek trzeciego sezonu traktuje o tożsamości. I choć samo pojęcie brzmi mocno filozoficznie, to korzystamy z niej praktycznie w każdej chwili naszego życia.

Jak się państwo macie?

Szósty odcinek trzeciego sezonu jest o tym, jak wyrażać siebie i bronić własnych granic w zdrowy sposób. Oraz kiedy lepiej tego nie robić, tylko po prostu przejść do podziemia.

Odpowiedzialnie

Siódmy odcinek trzeciego sezonu jest o sprawczości i odpowiedzialności. Czyli o tych kompetencjach, które pozwalają kierować swoim życiem w zdrowy sposób.

Troska o coś więcej

Ósmy odcinek trzeciego sezonu jest o tym, jak w zdrowy sposób zaspokajac potrzebę więzi i przynależnośc.

W poszukiwaniu sensu

Dziewiąty odcinek trzeciego sezonu jest o poczuciu sensu oraz nadziei. Czyli tych dwóch rzeczach, których najbardziej potrzebujemy w trudnych czasach.

Stan fundamentów

Dziesiąty odcinek trzeciego sezonu to oczywiście podsumowanie, a w nim pytanie o stan własnego fundamentu.