Twoja własna hierarchia wartości

Świadomość własnych wartości jest ważna w życiu. Ułatwia podejmowanie decyzji i dokonywanie wyborów. Pozwala też rozsądniej planować swój czas i realizować własne cele. Ten tekst pomoże Ci uświadomić sobie jaka jest Twoja własna hierarchia wartości. Zanim zabierzesz się do lektury możesz przeczytać czym są owe wartości, o których tu piszę.

Zacznij od chwili autorefleksji

W codziennym życiu zwykle skupiamy naszą uwagę na bieżących sprawach, bez czasu na refleksję nad sobą – tyle jest rzeczy na głowie i rozpraszaczy wokoło… Ale ta refleksja jest potrzebna. Zaczynamy!

thinker

Poniżej wymienione są domeny wartości. Przy każdej z nich znajdziesz pytania pozwalające Ci lepiej określić co jest dla Ciebie ważne w obrębie danej domeny. Spróbuj odpowiedzieć sobie na te pytania. Nie myśl teraz o przeszkodach ani nie kieruj się tym, czego oczekują od Ciebie inni. Skup się na swoich własnych pragnieniach i potrzebach.

Miłość i związki intymne
Jakim partnerem (mężem, żoną) chcesz być? Jaki związek chcesz stworzyć?

Rodzicielstwo
Jakim chcesz być rodzicem? Jak chciałbyś/chciałabyś, żeby widziały Cię Twoje dzieci?

Relacje z rodziną
Jakie relacje chcesz mieć ze swoją rodziną? Które relacje są dla Ciebie szczególnie ważne? Jaką rolę chcesz mieć w tej rodzinie?

Przyjaźń i związki międzyludzkie
Jaki/jaka chcesz być jako przyjaciel? Które przyjaźnie są dla Ciebie warte podtrzymywania? Jak chcesz się zachowywać wobec swoich przyjaciół?

Rozwój osobisty i wykształcenie
W którym kierunku chcesz się rozwijać? Jakie chcesz rozwijać umiejętności? Na czym chcesz się znać? O czym wiedzieć więcej?

Praca i kariera
Jaki rodzaj pracy jest dla Ciebie najbardziej wartościowy? Jakie cechy chcesz mieć jako pracownik? Jakie chcesz tworzyć relacje ze współpracownikami?

Zaangażowanie społeczne i środowisko
W jaki sposób chcesz uczestniczyć w swojej społeczności? Częścią jakiego środowiska chcesz być? Do jakiej grupy przynależeć?

Duchowość i religia
Co jest dla Ciebie ważne w sferze duchowej? Jak chcesz zachowywać się wobec tych przekonań?

Zabawa i relaks
Co zwykle sprawia, że osiągasz stan relaksu? Kiedy bawisz się najlepiej? Jak chcesz sprawiać sobie przyjemności?

Zdrowie i sprawność fizyczna
Co jest dla Ciebie ważne w Twoim fizycznym dobrostanie? Jak chcesz się troszczyć o siebie i swoje zdrowie?

Twoje wartości, czyli co się dla Ciebie liczy w każdej z domen?

Teraz, przemyślawszy sobie poszczególne punkty, zapisz na kartce domeny wartości. Przy każdej z nich napisz krótko podsumowanie tego, co wydaje Ci się najważniejsze w danej domenie (np. Zdrowie i sprawność fizyczna – dbanie o swoje ciało; Rozwój osobisty – uczenie się nowych umiejętności; Zabawa i relaks – czas spędzany na świeżym powietrzu…). Pamiętaj, że wartości nie są tożsame z celami: "dbanie o swoje ciało" to wartość, zaś "zrzucenie 10 kg" to cel.

Ostatni krok: jak wygląda hierarchia?

Mając już wypisane swoje wartości w obrębie każdej z domen spróbuj przypisać im rangę na skali 0-10, gdzie 0 oznacza "zupełnie nieważne", zaś 10 to "najważniejsze". Nie spiesz się przy tym. Pomyśl na spokojnie. Decydując o ważności poszczególnych domen nie kieruj się bieżącymi sprawami, ale tym, jak zazwyczaj patrzysz na te sprawy.

Gdy już to zrobisz – gratulacje! Jesteś teraz osobą bardziej świadomą swoich wartości! To właśnie Twój kompas i drogowskazy na drodze przez życie. Za każdym razem, gdy nie wiesz co wybrać, możesz odwołać się do swoich wartości.

 

 

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze