Tekst dla zabieganych

Myśląc o rzeczach jakie mam do zrobienia w ciągu najbliższego miesiąca dochodzę do wniosku, że doba powinna mieć 48 godzin – być może wtedy wyrobię się ze wszystkim. Ale nie ma. I nie będzie mieć, jakkolwiek bym tego nie pragnął. Co zatem zrobić, skoro czasu na wszystkie sprawy jest po prostu za mało? Trzeba wybierać. Tylko według jakiego klucza?

Wartości – wewnętrzny kompas

Każdy z nas wyznaje swoje własne wartości. To one określają, co jest dla nas ważne i to właśnie nimi kierujemy się dokonując wyborów. Metaforycznie można powiedzieć, że wartości stanowią rodzaj kompasu w podróży przez życie.

W tej podróży wartości nie są tożsame z celami. Ich rolą jest pomoc w trzymaniu się właściwego kierunku. Odwołujemy się do tego wewnętrznego kompasu wtedy, gdy czujemy się zagubieni bądź znajdujemy się na rozstaju dwóch dróg.

Wiktor siedzi właśnie w pracy nad ważnym raportem. Zbliża się 17:00 – godzina końca czasu jego pracy. Do tej pory Wiktor skupiał na raporcie całą swoją uwagę, ale mimo tego zostało mu jeszcze sporo roboty i nie ma szans wyrobić się do tego czasu. W związku z tym musi podjąć decyzję: CO ZROBIĆ? Na jednej szali jest dokończenie raportu – zlecił mu to jego szef mówiąc, że to zadanie jest bardzo ważne i trzeba je jak najszybciej skończyć. W tym celu Wiktor musiałby zostać po godzinach. Na drugiej szali zaś jest wieczór spędzony z synem. Wiktor umówił się z nim, że podjedzie po niego o 18:00 i wybiorą się razem na mecz. Żeby to zrobić, Wiktor musi wyjść z pracy najpóźniej o 17:10. Wie też, że synowi bardzo zależy, by wspólnie poszli na ten mecz…

siedemnasta

Dylemat Wiktora to przykład sytuacji, w której odwołujemy się do wartości by dokonać wyboru. Czasem (a może zwykle?) robimy to nie myśląc nawet o wyznawanych wartościach, ale po prostu czując która decyzja jest właściwa – tak właśnie działa ów wewnętrzny kompas.

Domeny i hierarchia wartości

Wyznawane przez nas wartości mówią o tym, jacy chcielibyśmy być i jak postępować w otaczającym nas świecie. Można je pogrupować w dziesięć domen:

  • Miłość i związki intymne
  • Rodzicielstwo
  • Relacje z rodziną
  • Przyjaźń i związki międzyludzkie
  • Rozwój osobisty i wykształcenie
  • Praca i kariera
  • Zaangażowanie społeczne i środowisko
  • Duchowość i religia
  • Zabawa i relaks
  • Zdrowie i sprawność fizyczna

Hierarchia wartości określa na ile ważne są dla nas poszczególne wartości i domeny. To właśnie do owej hierarchii odwołujemy się stając w obliczu konieczności dokonania wyboru.

Wiktor wybierając między zostaniem po godzinach w pracy a pójściem na mecz z synem odniesie się do swojego systemu wartości. Jeśli praca i kariera jest w jego hierarchii wartości wyżej niż rodzicielstwo, wtedy podejmie decyzję o pozostaniu w pracy po godzinach. Jeśli zaś jest odwrotnie – zostawi pracę nad raportem i spędzi wieczór z synem.

Im bliżej siebie są w naszej hierarchii te wartości, między którymi musimy wybierać, tym trudniej jest dokonać wyboru.

Hierarchia wartości może się zmieniać!

I zwykle zmienia się w ciągu życia. Wchodząc w dorosłość ludzie mogą na przykład stawiać na pierwszym miejscu przyjaźń i związki międzyludzkie, potem poznając kogoś skupiają się na miłości i relacjach partnerskich, by następnie stwierdzić, że to jednak praca i kariera jest dla nich najważniejsza.

Czasem też realizujemy jedne wartości kosztem innych. Świetnie ujął to kiedyś jeden z uczestników prowadzonych przeze mnie zajęć psychoedukacyjnych:

Najpierw traciłem zdrowie zarabiając pieniądze, teraz zaś tracę pieniądze próbując odzyskać zdrowie.

Jak bardziej świadomie korzystać z tego kompasu?

W kolejnym poście przedstawię proste ćwiczenie pozwalające zyskać większą świadomość wyznawanych przez siebie wartości oraz ich hierarchii.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze