Ech, te relacje…

Ludzie tak mają
Ludzie tak mają
Ech, te relacje...
Loading
/

Relacje stanowią niezwykle ważną część naszego życia. Jesteśmy istotami społecznymi. Wyewoluowaliśmy do życia w grupie i – przynajmniej w ogromnej większości przypadków – potrzebujemy relacji by czuć się dobrze. To, jak faktycznie się w nich czujemy, to inna kwestia. Relacje mogą być zarówno źródłem spełnienia, jak i cierpienia.

W drugim sezonie „Ludzie tak mają” chcę skupić się na relacjach. Zabieram się za to z nadzieją, że może „coś komuś kliknie” i spełnienie stanie się bardziej osiągalne, zaś cierpienie mniejsze. Cel ambitny, ale też jako terapeuta schematu od lat zajmuję się przede wszystkim relacjami. Tymi historycznymi, stanowiącymi źródło zapisanych w naszym wnętrzu schematów. Oraz tymi bieżącymi, w których owe stare schematy budzą się z uśpienia wpływając na kształt relacji bardziej, niż zwykle zdajemy sobie sprawę. Dlatego zarówno pierwszy odcinek, jak i cały sezon, będzie dużo bardziej „schematowy”. Moja podcastowa mentorka Zuza mówi, że też trochę trudniejszy. Ale w końcu po to były cegiełki wiedzy z pierwszego sezonu, żeby teraz łatwiej było zrozumieć trudniejsze kwestie.

I tu się zatrzymam. W końcu podcast jest do słuchania, nie do czytania. Dlatego zamiast opisać cały odcinek po prostu zapraszam Cię do jego wysłuchania. A jeśli trafię do Ciebie i będziesz mieć ochotę towarzyszyć mi przez cały sezon, to możesz rozważyć lekturę dwóch książek:

  • Relacje na huśtawce – napisana w nurcie trzeciej fali książka o tym, jak schematy wpływają na nasze relacje. I choć przedstawiona w niej lista schematów jest już stara, to treści wciąż aktualne.
  • Emocjonalne pułapki w związkach – to bardziej aktualna, ale też zarazem dużo bardziej wymagająca książka o tym, jak zbudować zdrowy związek gdy nasze wczesne schematy zniekształcają odbiór zdarzeń.

Podoba Ci się to, co robię?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej bądź wesprzeć moją pracę – sprawdź mój profil na Patronite!

Możesz też docenić moją pracę stawiając mi wirtualną kawę.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze
Jaro
Jaro
1 rok temu

O, człowiek sobie spokojnie pracuje, a tu nowy sezon na odtwarzacz wlatuje! 🙂

Ale narobiłeś smaku… Opowiadasz, co tam będzie w kolejnych odcinkach, ucieszyłem się a potem… zdałem sobie sprawę, że trzeba będzie czekać po tygodniu na każdy odcinek. Nie możesz być jak Netflix, wrzucać cały sezon na raz? By się binge’owało 😀

Małgorzata
Małgorzata
8 miesięcy temu

Cześć. Już od jakiegoś czasu słuchałam Twoich podcastów. Poleciła mi je moja psycholog. Przesłuchałam cały pierwszy sezon, teraz zabieram się za drugi – choć mam mały paradoks, ponieważ pierwszy sezon słuchałam będąc w związku, a teraz drugi, o relacjach, będąc sama….he he. Świetnie do mnie trafia to co mówisz (z wulgaryzmami i bez – choć nie uważam, abyś dużo przeklinał, mówisz w prost jak jest i to jest dla mnie super) i już trochę udało mi się sklejek znaleźć u siebie, choć wiem, że to dopiero początek. Chciałam Ci podziękować za pierwszy sezon 😀 A piszę pod tym odcinkiem, bo na początku usłyszałam miauczenie kota, a ja je kocham. Uważam, że przy dobrych ludziach zwykle są koty 😊
Pozdrawiam, GosiaK