Dlaczego warto mieć cele

Zajmując się tematyką motywacji warto wspomnieć również o celach. Możemy zdefiniować je jako przewidywany pożądany rezultat naszych wysiłków i zaangażowania. Motywacja zapewnia nam energię do działania, zaś cele pomagają tą energię odpowiednio spożytkować.

Po co w ogóle wyznaczać sobie cele?

Posiadanie celów jest bardzo pomocne z kilku powodów:

  • Pomagają ukierunkować uwagę
  • Zwiększają zaangażowanie w działanie
  • Pozwalają dłużej wytrwać w działaniu
  • Skłaniają do tworzenia planów

Ponadto satysfakcja, jaką odczuwamy realizując postawiony przed sobą cel, pomaga wzmocnić poczucie własnej wartości.

Wniosek? Warto wyznaczać sobie cele. Ale też dobrze przy tym zwrócić uwagę na dwie rzeczy: czas realizacji i poziom trudności.

Cele bliskie i odległe – dobrana para

Ze względu na czas realizacji cele możemy podzielić na bliskie i odległe:

  • Cele bliskie są związane z najbliższą przyszłością i to przede wszystkim nimi kierujemy się podejmując jakieś działania. Zaczynając naukę do egzaminu, który mam za parę tygodni czy robiąc listę spraw do załatwienia w danym dniu realizuję właśnie ten rodzaj celów.
  • Cele odległe to rodzaj celów, których realizacja wymaga czasu, ale też ich osiąganie wiąże się z dużo większym poczuciem satysfakcji. Niekiedy nazywane są też aspiracjami. Jeżeli któregoś dnia postanawiam sobie przebiec maraton, choć dotychczas nie biegałem, to stawiam sobie cel odległy.

Cele bliskie i odległe najlepiej działają w połączeniu. W takim duecie cele bliskie sprawiają, że łatwiej nam podjąć działanie, zaś cele odległe zwiększają motywację pozwalając w tym działaniu wytrwać nawet wtedy, gdy jest ono nudne bądź czasochłonne.

Jeśli chcę przebiec maraton, to muszę regularnie trenować. Inaczej mi się nie uda. W tym przykładzie przebiegnięcie maratonu to cel odległy, zaś każdy trening to cel bliski. Realizacja bliskich celów (czyli poszczególne treningi) pozwala mi zbliżać się do mojego celu odległego.

Może też zdarzyć się taka sytuacja, że po prostu nie będzie chciało mi się w danym dniu trenować (bo np. pada deszcz albo jestem zmęczony po pracy). W takim wypadku przypomnienie sobie swojego odległego celu pomaga zacisnąć zęby i zmobilizować się do wyjścia na trening.

Czy można posiadać cele odległe nie określając jednocześnie żadnych bliskich celów? Pewnie że tak. Ale wtedy zwykle żyjemy marzeniami, nie podejmując żadnych konkretnych działań. Co z tego, że będę wyobrażał sobie jak wbiegam na metę maratonu w świecie moich marzeń, jeśli w tym realnym świecie w ogóle nie zacząłem biegać…

Odwrotna sytuacja – realizowanie bliskich celów bez określenia celu dalekiego – również nie jest dobra. W takich sytuacjach ludzie często zmieniają kierunek działania angażując się w różne rzeczy, ale też szybko tracąc do nich zapał.

Jak trudne powinny być cele?

Badania pokazują, że najlepsze efekty osiągamy stawiając sobie cele trudne, ale możliwe do osiągnięcia. Wtedy jesteśmy optymalnie zmotywowani i potrafimy zaangażować się w realizację celu z dużym zaangażowaniem i wytrwałością.

Cele zbyt łatwe zwykle nie motywują nas do wysiłku. Podobnie dzieje się w przypadku celów postrzeganych przez nas jako zbyt trudne.

Jeszcze jeden ważny element: informacja zwrotna

Podsumowując to, co ustaliliśmy do tej pory:

  • Zdecydowanie warto mieć cele
  • Najwięcej osiągamy mając przed sobą odległy cel i realizując na drodze do niego cele bliskie
  • Optymalny poziom trudności to cele trudne, ale możliwe do osiągnięcia.

Warto do tego dodać jeszcze jeden element: najłatwiej osiągnąć i utrzymać motywację wtedy, gdy realizując wyznaczone cele mamy możliwość otrzymywania informacji zwrotnej pozwalającej śledzić postępy w realizacji celów.

Jeśli przygotowuję się do maratonu, to źródłem informacji zwrotnej będzie np. odległość, jaką jestem w stanie przebiec w ciągu kolejnych tygodni. Jeśli pływam – ilość długości basenu jakie jestem w stanie przepłynąć bądź czas, w jakim przepływam określoną odległość.

Taka informacja zwrotna pozwala nam określić, czy nasze wysiłki przynoszą efekt. A nic tak nie napędza do dalszego działania, jak widoczne efekty…

Na zakończenie

Określając swoje cele warto mieć na uwadze swoje wartości – dużo łatwiej jest nam zaangażować się w realizację celów, które są zgodne z wyznawanymi przez nas wartościami.

W kolejnym poście przedstawię sprytną metodę formułowania celów, która zwiększa szansę na ich realizację.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze