Hardware, firmware, aplikacje

Ludzie tak mają
Ludzie tak mają
Hardware, firmware, aplikacje
/

Czwarty odcinek pierwszego sezonu to rozszerzenie tematu osobowości. Koncentruję się w nim na tym, jak na przecięciu temperamentu i doświadczenia rozwija się system operacyjny naszej psychiki – osobowość. Bazą jest metafora z laptopem, w którym hardware to specyfika działania naszego układu nerwowego: szybkości reagowania, poziomu aktywności, potrzeby stymulacji itp. Firmware to „wgrywane” nam od najwcześniejszych momentów życia sposoby reagowania na własne potrzeby, emocje, ale też procedury i odruchy. I wreszcie aplikacje – to wszystko, czego próbujemy się nauczyć i do czego chcemy się wdrożyć.

Klucz do zdrowego życia to osobowość pasująca równocześnie do naszego „hardware’u”, jak i otoczenia. Niestety życie wgrywa nam czasem niepasujące do hardware’u instrukcje, które potem utrwalają się w osobowości. Do czego to prowadzi? To już najlepiej sam czy sama posłuchaj.

Jeśli chcesz rozszerzyć swoją wiedzę, to sprawdź:

Warto też zajrzeć do książki „Relacje na huśtawce”. Jej autorzy koncentrują się na wpisanych w osobowość niezdrowych wzorcach reagowania oraz sposobach na ich naprawę.


Podoba Ci się to, co robię?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej bądź wesprzeć moją pracę – sprawdź mój profil na Patronite!

Możesz też docenić moją pracę stawiając mi wirtualną kawę.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze
Jaro
Jaro
10 miesięcy temu

A tu mam pytanie nie do końca związane z akurat Twoim podkastem, czy jego tematyką, ale termin ADHD tu padł. Jak to właściwie z tym jest? Swego czasu chodziła informacja, że ADHD zostało wymyślone, by sprzedawać na nie lek. To był fejk?

Jaro
Jaro
Odpowiedz na to  Przemek Mućko
9 miesięcy temu

Dziękuję za obszerne wyjaśnienie! Legendy miejskie mają jednak ogromną siłę rażenia 😬 Ale dzięki Tobie kilka osób z Oracle zostało „naprostowanych” 😉

Barbara
Barbara
9 miesięcy temu

Co zrobiłam źle i jak to naprawić skoro moje dziecko przedszkolne się obraża i ucieka w sytuacji stresowej (np. na coś nie pozwalam)? Dużo dzieci się obraża ale to chyba nie jest taka naturalna rekacja?