Do poczytania: Umysł ponad nastrojem

W ciągu ostatniego miesiąca dużo pisałem o pracy z myślami automatycznymi – ich rozpoznawaniu, ocenie wpływu i zmianie sposobu myślenia na bardziej przystosowawcze. W przyszłości wrócę jeszcze do związanych z tym zagadnień, ale na razie czuję przesyt zajmowania się na blogu myślami. Postawię kropkę przy temacie pisząc o jednej z najlepszych moim zdaniem książek do samodzielnej terapii.

Umysł ponad nastrojem

To książka znana niemalże wszystkim terapeutom poznawczo-behawioralnym. A jeśli nieznana, to trzeba jak najszybciej nadrobić ten brak! Ale przede wszystkim jest to książka dla zwykłych ludzi, nie terapeutów.

Książka jest pomyślana jako podręcznik do autoterapii w nurcie poznawczo-behawioralnym. Lektura kolejnych rozdziałów i wykonywanie zawartych w nich ćwiczeń bardzo przypomina standardową procedurę terapii poznawczo-behawioralnej: najpierw dowiadujemy się czym są myśli automatyczne oraz jak wpływają na nastrój, doznania z ciała oraz zachowanie. Następnie poznajemy sposoby na to, jak zmieniać ich treść oraz jak utrwalać zmianę przy pomocy eksperymentów behawioralnych. Później schodzimy do głębszych pięter modelu poznawczego – dysfunkcjonalnych założeń oraz kluczowych przekonań. Na koniec możemy dowiedzieć się więcej o problemach związanych z depresją, lękiem oraz złością.

Umysł ponad nastrojem

Jako terapeuta myślę, że samodzielna praca z taką książką nie rozwiąże problemów związanych z osobowością i problemów w relacjach z innymi. Za to w przypadku osób doświadczających zwykłych, codziennych trudności związanych ze stresem czy nastrojem, może być świetną pomocą do przełamania problemów, a osoby już będące w terapii znajdą sporo wyjaśnień i przydatnych wskazówek pomagających w usprawnieniu procesu leczenia.

Christine A. Padesky, Dennis Greenberger: "Umysł ponad nastrojem. Zmień nastrój poprzez zmianę sposobu myślenia". Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2004.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze
PapaSmerf
PapaSmerf
5 miesięcy temu

Dziękuje za mega ciekawy blog o psychowiedzy. Co myśle?
Myślę, więc jestem. Co myślę tworzy wyobrażenie i schemat myślowy.
Wyobrażenie generuje stosunek emocjonalny. Emocje generują zachowania. zbiór zachować tworzy postawę. Zbiór postaw tworzy osobowość. Osobowość wchodzi w relacje z innymi ludźmi. Udane życie opiera się na dobrych relacjach z innymi.